Ցանցային Պետությունը համաշխարհային հայությանը միավորող համահայկական շարժում է, որի նպատակը համաշխարհային հայության մտավոր և նյութական ռեսուրսի համախմբման միջոցով ազատ, միացյալ, ինքնիշխան ու բարեկեցիկ Հայաստանի կառուցումն է, ինչպես նաև աշխարհի ցանկացած անկյունում համաշխարհային հայության անվտանգության ու իրավունքների պաշտպանության ապահովումը։ 2022թ․-ի մարտի 4-ին Ցանցային Պետություն շարժման շրջանակներում ստեղծվեց Ցանցային Պետություն համահայկական հիմնադրամը։
Original source: https://www.networkstatepodcast.com/episodes/how-could-armenia-benefit-from-a-network-state-with-vahram-ayvazyan
Ցանցային Պետությունը համաշխարհային հայության համար ձևավորում է համահայկական համագործակցության կենսունակ հարթակ՝ Հայաստան կենտրոնով` առաջնորդվելով hայաստանակենտրոնությամբ, այն է՝ «ամեն ինչ հանուն hայկական պետականության» փիլիսոփայությամբ: Այն ապահովում է հանրային արժեհամակարգի վերակերտումը և պետական ու ազգային շահերին միտված պահանջատեր համահայկական ռազմաքաղաքական ընտրանու ձևավորումը:
Միաժամանակ Ցանցային Պետությունը իր քաղաքացիների, կառույցների և մեխանիզմների միջոցով իրագործում է հայկական պետականության և հայկական քաղաքակրթության պաշտպանությունն ու զարգացումը: